Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Boru İzolasyon Malzemeleri

10.11.2020
991
Boru İzolasyon Malzemeleri

Boru izolasyonu sistemlerinde kullanılmakta olan boru izolasyon malzemeleri ısı ve soğuma değerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak prefabrik kauçuk köpük kullanılırken, endüstriyel alanda tercih edilen malzemeler, taş yünü ve cam yünü olmaktadır. Isı değerinin sağlamlaştırılması için genel olarak tercih edilen taş yünü ve cam yünüdür. Soğutma sistemlerinde kauçuk yöntemine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanım için beyaz cam yünü, taş yünü ve fenol köpük malzemelerine de yer verilirken, uzmanlar borunun içerisinde yer alan madde ve ısı değerine göre izolasyon malzemesinin değiştirilmesini sağlayabilmektedir. 

Boru izolasyon malzemeleri; direnç sağlayacak etkili maddeler arasında, cam yünü ve taş yünü mineral lifli malzemeler arasında yer alır. Sert plastik köpükler ve polistiren köpük gibi maddeler de esneklik sağlaması için uygun görülebilmektedir. Tesisatın ısı yalıtımına ihtiyaç duyulması durumunda ilk olarak tercih edilen malzeme taş yünü olacaktır. Yumuşak köpükler ve elastomerik kauçuk köpüğü de boru izolasyonu aşamalarında kullanılan malzemeler arasında yer alabilmektedir. 

Boru İzolasyonu Avantajları Nelerdir?

Endüstriyel işletmelerde kullanılan kızgın yağ, buhar ya da soğutma sistemlerinin depolama tanklarından çıkan çeşitli akışkanları farklı ünitelere taşımaya yarayan boru hatlarında ısı kaybının en aza indirildiği sistemler olarak, az enerji kullanımı için ideal performans sağlayacaktır. Boru yalıtımı, tasarruf eksenli ve aynı zamanda tehlikeli madde salınımını azaltıcı özelliklere de sahip olduğu için sağlıklı bir madde nakil imkanı da sunmaktadır. Isı izolasyonuyla hem maliyeti hem de depolanan ürünün tehlikeli yanlarını korumaya alacaktır.

Buhar Hattı Boru İzolasyon Malzemeleri

Boru İzolasyon Malzemeleri

Akışkan sıvı tesisatlarıyla ayrı tutulması gereken buhar hattı izolasyonu sistemleri, tesisin dış etmenlerden korunması için kurulan sistemlerdir. Aynı zamanda kızgın yağ boru hatlarıyla birlikte yapılmakta olan bu izolasyon sistemleri, farklı ekipmanlarla kurularak, profesyonel ve yetkili firmalar tarafından uygulanması gereken sistemler arasında yer almaktadır. Bu alanda kullanılan malzemelerse genellikle cam yünü ve taş yünü malzemelerdir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat