Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Kazan İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler

22.09.2020
868
Kazan İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler

Kazan ya da kombilerde kullanılan yakıt ile üretilen sıcak suyun verimli bir şekilde ortama dağılması ve ısı kaybının yaşanmaması için kazan dairesi izolasyonu gerçekleştirilir. Isı yalıtımı yönetmeliği, binalarda kazan dairesi bulunan yapıların izolasyon yaptırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Kazan izolasyonu için kullanılan malzemeler ısı kaybını önler. Verimli yakıt tüketimi, enerji ve yakıt tasarrufu sağlar.

Eski Kazanlarda Isı Kaybı Fazladır

Kazan dairelerinin izolasyon uygulamasında dikkat edilen konu kazanın boyutu ile kullanılan yakıtın cinsidir.  Kazan izolasyonu için kullanılan malzemeler nelerdir? Dönüştürülmüş bir kazan dairesinin izolasyon yapılıp yapılmayacağını anlamak ya da nasıl bir izolasyonun yapılması gerektiğine karar vermek için bazı ölçümler gerçekleştirilir. Dönüştürülmüş kazan dairesine göre eski tip kazan dairesinin izolasyon uygulaması, çok daha fazla paraya mal olabilir. Eski tip kazan dairelerinde performans ve kazan yaşına bağlı olarak çok daha fazla ısı kaybı yaşanır.

Kazan İzolasyonu Isı Kaybına Göre Yapılır

Isı kaybının yüksekliğine göre izolasyon işlemi de o kadar yoğun yapılır. Kazan dairelerinde ayrıca ses izolasyonu da yapılabilir. Dönüştürülmüş bir kazan dairesi sessiz çalıştığı için ses izolasyonuna gerek olmayabilir ancak eski tip kazan dairelerinde ısı kadar ses yalıtımı da zorunludur. Kazan için kullanılan malzemeler nelerdir? Kazan izolasyonunda amaç, binanın yalıtımı değil, kazanın ısı kaybını önlemektir. Bu yüzden öncelik olarak kazan montajında kullanılan ve üretilmiş sıcak havanın ya da suyun geçişini sağlayan sistemler yalıtılmalıdır. Ardından ısı kaybını en aza indirmek adına daire izolasyonu yapılabilir.

Kazan İzolasyonu Kazanın Ömrünü Uzatır

Yapılan izolasyon uygulaması ile dışarıda bulunan ısının sistem ile etkileşimi de en aza indirilir. Bu sayede kazanın ısıttığı hava, dışarıda bulunan soğuk havadan etkilenmez ve bu şekilde ısı kaybının önüne geçilir. Sistem kurulumunda kullanılan boruların daha uzun süre muhafaza edilmesi için izolasyon uygulamasında yalıtım yapılır. İçinde sıcak hava ya da sıcak su akımı olan boru, soğuk hava ile etkileşime girdiğinde çok daha yüksek oranda hasar alır. Bu da kazanın ömrünü azaltarak sık arızalanmasına sebep olur. Kazan için kullanılan malzemeler nelerdir? Kazanın uzun ömürlü olması, verimli çalışması ve enerji tasarrufu sağlaması için izolasyonun gerçekleştirilmesi mutlaka gerekir.

Kazan Ses Yalıtımı

İzolasyon uygulaması için öncelikle uzman mühendisler tarafından projenin hazırlanması gerçekleştirilir. Projenin onaylanmasının ardından ise kazan dairesi izolasyon uygulaması hızla tamamlanır. Kazan için kullanılan malzemeler nelerdir? Malzemeleri kullanılarak kazan dairesi ses izolasyonu, kazan dairesi ısı izolasyonu, pompa kazan ısı izolasyonları ve kalorifer borularının izolasyonları yapılabilir. Kazan ses yalıtımında süngerpan, bariyerli süngerpan, bariyerli melamin sünger, bariyerli yanmaz akustik sünger kullanılır. Ayrıca kendinden yapışkanlı ses izolasyon malzemeleri de kullanılmaktadır. Ses izolasyonu malzemeleri ile yalıtım malzemeleri aynı ürünlerdir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat