Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trende

Boru İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

22.09.2020
9
Boru İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

İzolasyon, binanın ısıtılması ya da soğutulması için harcanan enerjiden tasarruf edilmesine katkı sağlayan işlemdir. Binaların özellikle ısıtılmayan bölgelerinden geçen tesisat ve vanalarda yapılacak izolasyon, enerji tasarrufunu ciddi bir şekilde etkiler. Bu yüzden tesisatı oluşturan borular, tanklar, depolar, klima kanalları, vana ve armatürlerin içinden geçen akışkanın sıcak ya da soğuk olmasına göre yalıtılması gerekir.


Isı Kaybı Önlenir

Tesisat yalıtımı dendiğinde akışkanın içinden geçtiği borular, vanalar, radyatörler, kazan dairleri, havalandırma kanalları, soğutma üniteleri, hidrofor, kombi-boyler gibi cihazlarda ısı, ses, yangın yalıtımı akla gelir. Boru izolasyonu için kullanılan malzemeler nelerdir? Isı yalıtımı, taşınan akışkanın dış ortam, koşul ve hava şartından etkilenmeden ısı kaybını engellemek için ve sistemin sağlıklı olarak sürdürülmesi için yapılan işlemdir. Ses yalıtımı, cihazların çalışırken çıkarttığı ses, titreşim ve ısıl genleşmelerden kaynaklanır. Kanaldan geçen havanın kanal yüzeyine çarpması ve akışkanın hızı ile oluşan seste gürültü olarak adlandırılır. Bu tip ses ve titreşimleri azaltmak adına tesisata ses yalıtımı yapılır.


Risk Oluşturan Malzemeler

Tesisat için önemli bir konu da yangın yalıtımıdır. Bu izolasyonun amacı, yangın anında alev ve dumanın yayılmasının durdurulmasıdır. Yaşam alanlarında risk oluşturan malzemeler; tesisat boruları, elektrik kabloları, şaftlar ve havalandırma kanallarıdır. Buralarda yangının ilerlemesini önlemek için yangın izolasyonu yapılmalıdır.

Boru izolasyonu için kullanılan malzemeler nelerdir? Tesisatta kullanılan malzemeler arasında ısı geçişine karşı direnç gösteren taş yünü, polietilen köpüğü, cam yünü, kauçuk köpüğü ve vana ceketi gibi malzemeler yer alır. Bu malzemelerde aranan temel özellik ekonomik olmaları, yangına dayanıklı olmaları, uygulamanın kolay olması, ısı iletkenlik katsayısı, dayanım sıcaklığı ve buhar difüzyon direnç katsayısıdır.


Düşük Isı İletkenlik Değeri Olmalı

Gerek ısıtmada gerekse soğutmada kullanılan izolasyon malzemelerinin kesinlikle düşük ısı iletkenlik değeri ile yangına karşı yüksek derecede dayanıma sahip olması lazım. Su buharına maruz kalmayacak şekilde uygulanmalı, verimlilik, emniyet ve tesisat ömrü için bu şartlara dikkat edilmelidir.

Boru izolasyonu için kullanılan malzemeler nelerdir? Sıcak hatlarda kullanılan en doğru yalıtım malzemeleri cam yünü, taş yünü, cam köpüğü, kauçuk köpüğü ve polietilendir. Soğuk hatlarda soğutulması gereken enerji miktarı, ısıtılması gereken enerji miktarından fazladır. Bu yüzden yapılacak izolasyon uygulamasında buna dikkat edilmeli ve hassas davranılmalı.


Boruların Aralarında 50 Mm Boşluk Olmalı

Gidiş dönüş borularının yalıtımı, aralarında 50 mm boşluk kalacak şekilde döşenmeli, yoğuşmayı engellemek için buhar kesici malzeme ile tesisat dıştan kaplanmalı. Boru izolasyonu için kullanılan malzemeler nelerdir? Yalıtım malzemesi içerisinde ya da boru yüzeyinde yoğuşmanın olması durumunda yalıtım malzemesinin ısılı direnci azalır ve metal borular üzerinde korozyon oluşur. Vana armatür izolasyonu ise genellikle yalıtımsız bırakılır. Bunun yerine sökülüp takılabilen yalıtım ceketleri kullanılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp