Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trende

Buhar Hattı Boru İzolasyonu

Anasayfa » Buhar Hattı Boru İzolasyonu

Akışkan sıvı tesisatlarıyla ayrı tutulması gereken buhar hattı boru izolasyonu sistemleri, tesisin dış etmenlerden korunması için kurulan sistemlerdir. Aynı zamanda kızgın yağ boru hatlarıyla birlikte yapılmakta olan bu izolasyon sistemleri, farklı ekipmanlarla kurularak, profesyonel ve yetkili firmalar tarafından uygulanması gereken sistemler arasında yer almaktadır.

Buhar Hattı Boru Ceketleri

Buhar hattı boru izolasyonu sistemleri, hem tasarruf hem de güvenlik için oldukça önemli sistemlerdir. Isı ve basınç sistemlerinin bir arada çalıştığı bu bor hatlarında dış etkenlerle birleşme yaşandığında hem enerji kayıpları hem de patlama olasılıkları artmaktadır.  Isı kaybı yalıtımı için kullanılmakta olan bu sistemlerde, borunun izole edilmesi, geçiş sırasında dışarıdaki etmenlerden kaynaklı kayıplar yaşamamasına dönüktür. Buhar hattı boru ceketleri de denilmekte olan bu sistemlerde birincil amaç israfın önlenmesi ikincil amaç ise ısı kontrollünün sağlanmasıdır. Isı kontrollünün sağlanması, kazanda daha az enerji harcanmasını aynı zamanda çevreci bir yaklaşımla daha etkili bir kullanımı sağlayacaktır. Az enerjiyle ideal sistemlerin oluşması için izolasyon her zaman yardımcı olmaktadır.

Buhar Hattı Boru İzolasyonu Nasıl Kurulur?

İzolasyon sistemleri için öncelikle birinci kalite izolasyon malzemelerinin kullanımı önemlidir. İzolasyon sistemler genel olarak ısı kontrolleri ve güvenlik önlemleri için kullanılmaktadır. Bu kullanım amacına yönelik olarak, izole sistemlerinin kuruluşunda da profesonel bir ekiple çalışılarak, ısı kayıplar ve konvektör ya da radyatör sistemlerine uyumlu bir montaj işlemi sağlanmalıdır.

Buhar ve yağ izole sistemleri birbirinden farklı olarak, buhar izolasyonu için patlama ve soğuma nedenlerine dayalı etkin bir inceleme yapıldıktan sonra sistem kurulmalı, profesyonel ve uzman kişiler tarafından işlem yerine getirilerek kullanıma bırakılmalıdır. Buharlı sistemler için mutlaka izolasyona öncelik verilerek, dış etmenlere göre montaja geçilmelidiri.

Kızgın Yağ Hattı Boru İzolasyonu

Kızgın yağ hattı boru izolasyonu sistemlerinde, izolasyon profesyonel ve test edilerek yerine getirilmelidir. Güvenlik önlemleri için önemli olan kızgın yağ hattı izolasyonu, patlama, akma ve yangın olasılıklarına karşı önlem alınması gereken sistemler olarak kurulmuştur. Rezerv yağ tankları, termik yağ tankları ve diğer endüstriyel alanlarda kullanılmakta olan yağ borularında kullanılması gereken önemli bir izolasyon malzemesidir. Bu izolasyon sistemleri sayesinde, borunun genleşmesi ya da içindeki gaz oluşumunun engellenmesi için kurulan izolasyon sistemleri olarak, hayati önem taşımaktadır.

Sıcak Yağ İzolasyon Sistemleri

Sıcak yağ izolasyon sistemleri olarak geçmekte olan kızgın yağ hattı boru izolasyonu, akıntıların olması sonucu yangınların engellenmesinde büyük rol oynamaktadır. Boru kaçaklarının engellenmesi, dış etmenlerden korunması ve ısı düzeyinin belirli bir standarta tutulması için ısı yalıtım malzemelerinden 40 derecek ve 1250 derece arasındaki ortamlara uyumlu malzemeler seçilmektedir. Bu sistemler mukavemet ve sıcaklık izolasyonu açısından oldukça önemli olmakla birlikte, akıntıya karşı da büyük derecede önemli bir kurulum yapılacaktır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp