Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

İzolasyonlu Eşanjör Kutusu

Anasayfa » İzolasyonlu Eşanjör Kutusu

Eşanjörler, akışkanlar vasıtasıyla ısı transferi yapmak için tasarlanmış aletlerdir. Eşanjörde gaz veya sıvı halinde iki akışkan bulunur ve bu maddeler birbirine karışmadan ısı transferi gerçekleşir. Eşanjörlerde plakalar bulunmaktadır, bu plakalar sayesinde akışkanlar birbirlerine karışmaz ve ısı aktarımı yapılır. Isıtmak veya soğutmak ihtiyacı ile pek çok alanda kullanılırlar. İzolasyonlu eşanjör kutusu ısı kayıplarının azalmasını önleyen bir sistemle yapılmışlardır.

İzolasyonlu Eşanjör Kutusu Kullanım Alanları

Isı transferi için üretilmiş olan bu aletler klimalarda, kombilerde, kalorifer kazanlarında, otomobillerde kullanılan radyatörlerde, buzdolaplarında, endüstri ve sanayi ile ilgili başka alanlarda kullanılmaktadır. İzolasyonlu eşanjör kutusu vana ceketi gibi pratik bir şekilde bir çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Eşanjör Kutusu Çeşitleri

Sökülebilen tipte plakalı ısı eşanjörü, kaynaklı plakalı ısı eşanjörü ve yarı kaynaklı plakalı ısı eşanjörü ile lehimli plakalı ısı eşanjörleri bulunmaktadır. Ayrıca boru tipinde ısı eşanjörleri de vardır. Bunların haricinde özel uygulamalar için de ısı eşanjörleri mevcuttur. İzolasyonlu eşanjör kutuları içinde sayabileceğimiz özel uygulamalı eşanjörler de platecoil, econocoil ve spiral olmak üzere üçe ayrılırlar.

Boru Tipi Eşanjörler

Boru tipi eşanjörler, borular vasıtasıyla ısı değiştiren bir cihazdır. Büyük ölçekte kimyasal endüstri alanlarda sıklıkla kullanılan eşanjör tipleridir. Petrol rafinerilerinde de çok kullanılmaktadır. Büyük bir borunun içinde bulunan küçük borulardan oluşan bir dizayna sahiptir. Biri soğuk diğeri sıcak akışkan iki maddenin biri iç borulardan diğeri ise dış borudan akar. Isı bu süretle akışkanlar arasında yer değiştirir. Enerji geri kazanılarak tekrar kullanılmış olur. Boru yüzeyleri boyunca da ısı transferi gerçekleşmiş olur.

Plakalı Eşanjörler

Borulu eşanjörlere alternatik olarak plakalı eşanjör çeşitleri de bulunmaktadır. PID ismi verilen plakalar sayesinde ısı değişimi olur. Bu plakalar kanallıdır. Hem hareketli hem sabit gövde vardır. Plakalar buraya monte edilir. Altta ve üstteki çubuklar bu plakaları taşır. Akışkanlar, baskı plakaları ile beslenir. Plaka yönlendirici iki kanaldan oluşur. Bu kanallar vasıtasıyla akışkanlar ısı değiştiriciye giderken plakaların arasından akarlar. Bu esnada birbirleri ile karışmazlar. İzolasyonlu eşanjör kutusu için plakalı eşanjörlerin çalışma sistemi bu şekildedir.

Isı eşanjörleri kullanım alanları yönünden önem taşıyan cihazlardır. Ürünleri bozulmadan uzun süreler boyunca saklayabilmek için ısı jenarötörleri kullanılır. Ürünler sterilize edilince ortamın sıcaklığı içinde bozulmadan durabilmeleri mümkündür.  Gıda konusunda çalışan firmalar bu eşanjörlerden faydalanmaktadırlar. Böylece ürünler bozulmadan uzak yerlere taşınabilmektedir. Bu eşanjörler sayesinde firmalar ve müşteriler için gıda sektöründe bir çok faydalar bulunmaktadır. Isı eşanjörlerinin kullanımı çok yaygındır. Ekonomik cihazlardır ve ısıtıp soğutma açısından son derece işlevseldir. Sıvı gıdalar için hijyenik bir ortam sağlarken uğrayabilecekleri zararlardan da korunmuş olurlar. Isıl denilen bir işlemle süt ısıtılıp soğutularak dağıtıma hazır hale getirilir. Bu tip konularda ısı eşanjörlerinin pek çok yardımı bulunmaktadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat