Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Havalandırma İzolasyonu

Anasayfa » Havalandırma İzolasyonu

Endüstriyel havalandırma sistemleri ve bina içi havalandırma kanallar üzerinden kötü havanın giderilmesi için son teknoloji sistem donanımları kullanılmaktadır. Bu donanımlara uygun havalandırma izolasyonu işlemleri için kullanılmakta olan malzemeler, ısı kaybının önlenmesi ve yalıtımın sağlanması amacıyla havalandırma modeline göre farklılık göstermektedir. Soğutma ve ısıtma tesisatına göre farklı izole malzemeleri kullanılır.

Havalandırma İzolasyon Sistemleri Nelerdir?

Isı ve ses izolasyonu için ihtiyaç duyulmakta olan kanal izolasyonu, havalandırma sisteminin modeline göre yapı malzemelerinin de değişmesine neden olmaktadır. Soğuk kanallar için alüminyum kaplı levhalar kullanılırken, taş yünü de diğer tarafı için kullanılabilmektedir. Aynı zamanda sıcaklık oranına göre kauçuktan üretilmiş olan düz yapılar da yalıtım amaçlı kullanılmakta, cam yünü, poliüretan ve  taş yünü de ısı ve ses için ideal performans sağlayacak kapasiteye sahiptir.

İzolasyon malzemeleri; kötü koku, duman ve insan sağlığına zarar verebilecek gazların oluştuğu kapalı ortam havalandırma sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca sıcaklık derecesini düşmeyecek şekilde dizayn edilmiş, lokal havalandırma sistemleri üzerinde de kullanılabilmektedir.

Havalandırma Kanal İzolasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Cam yünü, taş yünü ve kauçuk malzemeleriyle yapılabilen havalandırma kanal izolasyonları, silikon ve mastikle sızdırılmazlık için idealdir. Ses ve ısı izolasyonu için dizayn edilmiş olan bu sistemler, havalandırma borularının üzerine monte edilir. Böylelikle hem ortamın sessizliğinin sağlanmasına hem de ısı değişimlerinin olmamasına imkan vermektedir. İklimlendirme ve klima sistemlerine uyumlu bir çalışma performansına sahip olan havalandırma sistemlerinin, sıcak ve soğuk hava akışında da ortamın etkilenmesi için kullanılmaktadır. Kanal tipi, havalandırma özelliği ve enerji alanıyla ilgili incelemeler yapıldıktan sonra kullanılacak malzeme seçimi aynı zamanda monte sistemleri de belirlenerek, profesyonel bir ekiple birlikte kanal izolasyonu kurulumu yapılacaktır.

Havalandırma İzolasyonu Avantajları

Hava kanallarıyla yakın temasta olan diğer ısı sistemleri, havalandırma sistemlerinin de iç ve dış etkenlerden etkilenmesine neden olabilmektedir. Nem ve rutubetin artması, sıcaklık ve soğukluk değerlerinin değişkenliklerinin ortadan kaldırılması için izolasyon gereklidir. Bu hem enerji bakımından hem de havalandırma sisteminin kullanımının amacından kaynaklı olarak önemlidir. Aynı zamanda havalandırma sisteminin çıkardığı sesin de izole edilmesi için ideal olan bu sistemler, ısı sistemlerinin enerjisinin de tasarruflu kullanılmasına imkan vermektedir. Boru izolasyonu için de kullanılan, havalandırma izolasyonu için gerekli olan izocam, taşyünü ve flex gibi bütün malzemeler birinci sınıf seçilerek, havalandırma alanında oluşabilecek bakteri ve mantarlara karşı da dayanıklılık sağlanmasına olanak verecektir.

Havalandırma İzolasyonu Kullanımının Önemi

Havalandırma sisteminin kullanımının yanı sıra, izolasyon sistemiyle pekiştirilmesi, uzun süreli bir kullanım sağlamaktadır. Aynı zamanda nemin azalmasını, ısının değerinin istenilen düzeyde kalmasını sağlayacaktır. Isının kaybedilmemesi ve ses izolasyonunun sağlanması için özellikle büyük havalandırma sistemlerinde mutlaka kullanılması gerekmektedir. Hava akışını sağlamak için kullanılmakta olan havalandırmaların, koku, nem ve rutubet oluşturmasına karşı önlem sağlamak için ideal sistemlerdir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat