Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Boru İzolasyonu Kullanım Alanları

16.07.2020
401
Boru İzolasyonu Kullanım Alanları

Enerji verimliliği için ideal olan boru izolasyonu, özel yalıtım malzemeleriyle kaplanarak, sıcak ve soğuk sıvı geçişlerinde kullanılmaktadır. Boru izolasyonu kullanım alanları ise sıvılaştırılmış gaz depolarında, sıcak yağ depolarında ve boru sistemlerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda buharla çalışan cihazlarda ihtiyaç duyulan bir sistem olarak hem dış alanın korunması hem de boru içindeki ısının stabil kalmasını sağlamaktadır.

Boru İzolasyonu Kullanım Alanları – Hangi Alanlarda Uygulanır?

Boru izolasyonu kullanım alanları; Tank ve boru izolasyon malzemeleri neredeyse aynı malzemelerden yapılmakta ancak, sıcak ve soğuk derecesine göre izolasyon malzemesi de farklılık göstermektedir. Sıcak yağ tankları ve kızgın yağ boruları genel olarak kullanım alanları arasında yer almaktadır. Endüstriyel alanda ihtiyaç duyulmakta olan boru izolasyonunda, borunun içerisinden geçen akışkan maddenin sıcaklık dengesini korumak ve enerji verimliliğini artırmak ilk amaçtır. İkinci önemli nokta ise sıvılaştırılmış gazlarda ve kızgın yağ borularındaki stabil dengeyi korur. Kaybın az olmasını sağlamak kadar kazaların, akma veya patlamaların da önlenmesini sağlamaktadır. Dışarıdaki etki azaltacak şekilde izolasyon uygulanmaktadır.

Boru İzolasyonu Kaç Derecede Gereklidir?

Boru izolasyonu kullanım alanları ve dereceleri her alan için farklılık gösterebilmektedir. İzolasyon için sıcaklık dengesi kontrol edilerek, normal şartlar altındaki kazan dairesine göre hareket edilerek, boruların en yüksek ve en düşük derecesi de test edilmektedir. Kazan dairesi üzerinden ısının 70 derece olması ile sıcaklığın 90 ve 100 dereceye varması durumlarında oluşacak tehlikeli durumların önlenmesi de sağlanmaktadır. Isı kaybı ve enerji kullanımı için ideal olan izolasyon sistemleri boruların üzerine kaplanır. Sıcaklık dengesinin aynı kalmasına fayda sağlayacak, soğukluk ve sıcaklık stabilitesine göre de malzeme kullanımı değişkenlik gösterecektir.

Boru İzolasyonu Alanları ve Faydaları

Enerji verimliliğini artıracak olan boru izolasyonu, sabit değerler için oldukça önelidir. Sabit değerin şaşmaması ve tehlikeli gaz gibi maddelerin patlama evresine ulaşmaması için profesyonel bir şekilde sabitlenmelidir. Kullanılacak izolasyon malzemesi, alt ve üst limit sıcaklık değerine göre dengelenmeli ve iki maddenin akışının olduğu sistemlerde birbirine etki etmeyecek şekilde mesafeli monte edilmelidir. Aksi halde yalıtım fayda sağlamaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat