Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Havalandırma İzolasyonu Evlerde Uygulanır Mı?

22.09.2020
394
Havalandırma İzolasyonu Evlerde Uygulanır Mı?

Havalandırılan ve temiz yaşam alanlarında insanlar daha huzurlu, daha konforlu ve daha üretken olurlar. Bu yüzden sürdürülebilir binalarda ön şartlardan biri, havalandırmadır. Havalandırma İzolasyonu Evlerde Uygulanır mı? Son dönemde residence binalarda ve lüks konutlarda havalandırma yapılmaktadır. LEED ve BREEAM sertifikaları için standart hava debisinin yüzde 30 arttırılması önerilir. Havalandırma mekanik ya da doğal olarak iki şekilde yapılır. Birçok yerde doğal havalandırmanın çözüm olmadığı, bu yüzden enerji tasarrufunu desteklemek için mekanik havalandırma yapılmaktadır.

Havalandırma İzolasyonu ile Yaşam Alanlarında Konfor

Yaşam alanlarında hem konfor hem de miktar olarak gereksinimleri yerine getiren havalandırma sistemi mekanik havalandırma sistemidir. Havalandırma oranı, kontrol edilerek isteğe göre azaltılabilir. Hava akımı kontrol edilir, kirliliğin yayılması önlenir ve havalandırma verimi arttırılabilir. Enerji verimliliği ve konutlarda havalandırma sistemleri şu şekilde özetlenebilir; egzozdan ısı geri kazanımı yapılır, bina cepheleri infiltrasyonu azaltacak şekilde tasarlanarak gerekli havalandırma sağlanır, sürekli havalandırma ile nemin sebep olduğu zararlar engellenir.

Bina Cephesinde Minimum Kaçak

Doğru yapılmayan ve tasarlanmayan mekanik havalandırma birçok probleme neden olabilir ve doğal havalandırmanın da engellemesine rağmen başka sorunlarla karşılaşma olasılığı bulunur. Doğru seçilen havalandırma alanları, çok yüksek hava debinin önüne geçer Havalandırma İzolasyonu Evlerde Uygulanır mı? Enerji verimli sistemler ile bir ve çok daha fazla konuta hizmet verilebilir. Konutlarda uygulanan mekanik havalandırma sistemi sayesinde dış havadan ev içinde bulunan kullanıcılar etkilenmez ancak gereken havalandırma yapılmış olur. Uygulama ile bina cephesinde kaçaklar minimuma indirilir, infiltrasyon ya da eksfiltrasyon etkileri azaltılır.

Havalandırma İzolasyonu Dış Gürültüyü Engeller

Düzgün yapılan bir izolasyon dış gürültüyü engeller. Havalandırma İzolasyonu Evlerde Uygulanır mı? Isı geri kazanım sistemi olan iç hava kalitesi, nem ya da kullanım bazlı taleplere cevap veren kontrollerle donatılan bir havalandırma sistemi enerji kullanımını çok daha verimli hale getirir. Bu sistemde bulunan filtre ve serpantinler ile daha temiz besleme havası elde edilir ve aynı zamanda ısıtma ve soğutma işlemleri gerçekleştirilir. Tüm bunların yanı sıra basınç farkları da kontrol edilerek nemin bina cephesine vereceği zarar da kontrol altına alınabilir.

Odalardaki Kirli Hava Dışarı Atılır

Isı farkından doğan basınç farkı, doğal havalandırmadan rüzgarın etkisi le ters akımın oluşmasına ve havanın istenmeyen bölgelere ulaşmasına neden olur. Bu duruma bacalar da neden olabilir. Havalandırma İzolasyonu Evlerde Uygulanır mı? Mekanik egzoz havalandırma sistemi olan yaşam alanlarında iç hava kalitesi düşük olan odalardaki kirli hava dışarı atılır. Dış hava infiltrasyon şeklinde sızarak havalandırma borularından içeri girerek katlardan bacaya egzoz girişi yapılır. Bunu yapmak için egzoz ızgara girişlerinde yeterli oranda basınç kaybı olmalı. Aksi durumda ters akım oluşur. Odalardaki hava akımı ayarlanarak damper kontrolü sağlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat