Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Vana Ceketi Vana Ömrünü Uzatır Mı?

22.09.2020
757
Vana Ceketi Vana Ömrünü Uzatır Mı?

Enerji kaynaklarının hemen hepsini ithal eden Türkiye’de bu nedenle enerji faaliyetleri için ödenen bedel, çok yüksek rakamlara ulaşır. Özellikle otel, plaza, hastane, sanayi tesisi gibi enerjinin yoğun kullanıldığı yerlerde tesisat yalıtımına gereken önem verilmediğinden dolayı enerji giderleri daha da artmaktadır. Başta kızgın, soğuk ya da sıcak su olmak üzere kızgın yağ ve buhar gibi akışkanları taşıyan tesisat hatları ile vana, pislik tutucu gibi armatürlerin yalıtımı genellikle yapılmaz yapılsa bakımı olmaz. Peki Vana ceketi vana ömrünü uzatır mı?

Vana Ceketi, Enerji Giderini Azaltır

Oysa yalıtımdan en fazla bir yıl içerisinde kendini amorti eden ve ilk yatırım maliyetinin bir yıl içerisinde geri döndüğü yalıtım işlemlerinde bakım son derece önemlidir. Vana ceketi vana ömrünü uzatır mı? Yalıtım ceketleri, vana, pislik tutucu, çek valf gibi armatürler, motor ve gemi gibi yerler egzoz hatları, ısıtma ve soğutma tesisatları, türbin izolasyonu, kazan daireleri, soğutma grubu, boilerler, enerji santralleri, buhar tesisatları, kızgın yağ hatları, pompalar ve plakalı eşanjörlerde kullanılır. Vana ceketi vana ömrünü uzatır mı? Isı kaybı ve ısı kazançlarını düşürmesinden dolayı vana ceketi, enerji giderini azaltır.

Isı Köprüleri Oluşmaz

Montaj ve demontajları kolay olup, kalifiye elemana gerek kalmaz. Su geçirmez, yanmaz ve her türlü dış ortamda rahatlıkla kullanılır. İçeriğinde yanıcı kazlar ve karbon türevleri olmadığı için alev almaz ve alevi iletmez. Zayıf asitlere, suya ve yağa dayanıklı olmalarından dolayı her ortamda kullanılır. Vana ve armatürlerin bakımı gerek olduğunda çok rahat bakım imkanı sağlar. Vanayı tam sarmış olmasının avantajı ile ısı köprüleri oluşmaz. Vana ceketi soğutma sistemlerinde yoğuşmanın önüne geçer.

Vana Ve Armatürlerin Ömrü Uzar

Yüksek oranlarda enerji tasarrufunu sağlamasının avantajı ile kendini çok kısa sürede amorti eder. İzolasyonun uygulandığı vana ve armatürlerin ömrü uzar. Paslanma ve korozyon sorunları ortadan kalkar. Şık ve estetik bir görünüme sahip olmasının avantajı ile tüm tesisat ürünlerinde bütün bir halde görünür. Son derece uzun ömürlüdür ve bu yüzden tesisatın ömrü boyunca kullanılır. Yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlar ve ısı kayıplarını en aza indirir. Yalıtımsız bir vana ya da bir armatürün enerji kaybı kendisi ile aynı çapta bir metre borunun kaybettiği enerjiden 3 ya da 5 kat daha fazladır.

İşletme Maliyetinin Artmasına Neden Olur

Kısacası yalıtımsız vanaların yarattığı enerji kaybı azımsanmayacak kadar büyüktür. Vana ceketi vana ömrünü uzatır mı? Vana ve armatürlerin yalıtılmaması enerji kaybı ve işletme maliyetinin artmasına neden olur. Isı merkezlerinin yüksek oranda sıcaklığı, merkezlerde bulunan diğer malzemeleri ve elektronik aygıtları zarara uğratır. Soğutma sistemlerinde ise yoğuşma dolayısı ile korozyon ve paslanma gibi etkenler ortaya çıkar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat