Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trende

Mekanik İzolasyon Nedir?

16.07.2020
357
Mekanik İzolasyon Nedir?

Mekanik izolasyon nedir; Yalıtım malzemesiyle, ısıtma ve soğutma tesisatlarının vana, armatür, boru ve tank bölmelerini aynı zamanda depolama alanlarını kaplama istemine denilmektedir. Bu sistem sayesinde hem enerji verimliliği artırılır hem de kanallardaki ısı ve soğukluk değişkenliği stabil kalarak, korozyon oluşmasını engellemesine neden olmaktadır.

Düşük Mekanik İzolasyon Nedir?

Düşük ısı izolasyon sistemleri tesisatların ısı değerinin -200 ile +5 arasında olma durumlarında uygulanmaktadır. Cam köpüğüyle yapılmakta olan bu izolasyon sisteminde, ısı ve soğutma sistemlerinde dışarıya ısının gitmemesi ve boru izolasyonu, depo ya da tank izolasyonu gibi işlemlerle ısının stabil bir şekilde kalması sağlanır. Yalıtımın artırılmasıyla birlikte hem üretim alanında özellikle sıvı geçişlerinde, boru ve tank içindeki alan koruma altına alınarak dışarı yansıtılmaz.

Mekanik izolasyon nedir; cam köpüğü ile ısı ve soğutma sistemlerine uygulanmakta olan bir yalıtım türü olarak, PUR ya da PIR/ poliüretan veya polizosyinatür izolasyon malzemesi olarak kullanılmakta, düşük ısının verimliliğini artırmaktadır. Bu sayede enerji boşuna harcanmadan kullanılarak, verimli bir kullanım alanı oluşturur.

Orta Mekanik İzolasyon Sistemleri

Orta mekanik izolasyon nedir; orta seviyede olan tesisat ısı ve soğutma sistemlerinde kullanılmaktadır. Akışkan sıcaklık derecesinin + 6 ile + 70 derece arası olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Bu izolasyon tipinde kauçuk köpük kullanılarak, izolasyon tamamlanır. Isı derecesine göre değişmekte olan yalıtım malzemesi, zamanla enerji verimliliğini artırarak, hem tesisatın iyi çalışmasını hem de tesisat sisteminin zarar görmemesini sağlar. Soğutma ve ısıtma sistemleri için idealdir.

Yüksek Mekanik İzolasyon Sistemleri

Yüksek mekanik izolasyonda, yüksek ısıya yönelik yalıtım sistemleri uygulanmaktadır. Akışkan sıcaklık değerinin + 70 ile + 1400 derece olduğu durumlarda kullanılmakta olan cam yünü, aynı zamanda + 151 derece ile + 700 derecelik bir sıcaklık değerinde taş yünü kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte mekanik izolasyon olanında ısı değerinin + 701 ile + 1400 derece olması durumunda da seramik yün izolasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Düşük, orta ve yüksek ısı derecesine göre yapı malzemesine değişmekte, enerji verimliliği ve sistemin zarar görmemesi için profesyonel bir şekilde monte edilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp