Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

22.09.2020
580
Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Zeminin daha dayanıklı ve daha sert bir yapıya kavuşturulması için kimyasal bir malzeme ile yapılan zemin kaplama işine epoksi zemin kaplama denir. Dayanıklılığının yanı sıra estetik bir yapıya sahip olmasından dolayı dekorasyon aracı olarak da kullanılır. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır? Ne işe yarar? Sağlam yapı malzemesi olmasının yanı sıra istenilen şekli alması sayesinde estetik açıdan büyük bir kolaylık olan epoksi zemin kaplama; kullanım rahatlığı, kolay temizlenmesi, yağ ve kimyasal maddeleri geçirmez. Yapısı ve daha hijyenik olmasından dolayı diğer zemin kaplamalardan kolayca ayırt edilir.

Estetik Duruş Ve Uzun Ömür

Epoksi zemin kaplamanın özellikleri arasında suya, aside ve alkaliye karşı yüksek dirençli olması ve zaman içerisinde direncini kaybetmemesi ilk olarak söylenebilir. Yüzeyinin kaymayan yapıda olması, sürtünme ve aşınmalara karşı dayanıklılığı, izolasyon özelliği taşıması ve kuvvetli yapıştırma gücü, yüzeyin kir tutmaması, çok geniş renk seçeneğinin bulunması ve korozif ortamlara karşı dayanıklılığı en önemli özelliklerindendir. Bunun yanında kolay temizlenmesi, yağ başta olmak üzere hiçbir kimyasalı geçirmemesi, hijyenik olması, estetik duruşu ve uzun ömürlü oluşu epoksi zemin kaplamanın özellikleri arasındadır. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır? Ne işe yarar? Epoksi boya kullanım alanları en fazla zemin kaplaması şeklindedir.

Aşınmaya Karşı Zemin Koruyucu

Epoksi aynı zamanda aşınmaya karşı zemin koruyucu, taze ve eski betonu birleştirmek için yapıştırıcı reçine, yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak da kullanılır. Ayrıca su altı imalatlarında yalıtım, binalarda oluşan çatlakların ya da oyukların içerisine enjekte edilerek yapıştırılmasında Kullanılır. Ayrıca prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında, çatlak ve kırıkların tamirinde kullanılır. Yine kimyasal ve mekanik elektrikle karşılaşan zemin ve duvar derzleri ile su ya da kimyasala karşı dayanıklı dolgu malzemesi olarak kullanılır.

Darbeye Karşı Dayanıklı

Ayrıca epoksi boya, boya ve astar olarak da kullanılabilen malzemedir. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır? Ne işe yarar? Endüstriyel üretim tesisleri başta olmak üzere hastane, okul, fabrika, gıda üretim tesisleri, elektrik santralleri, depolar, otoparklar, entegre hayvan çiftlikleri, oto galeriler, alışveriş merkezleri, servis alanları ve daha birçok benzeri tesiste kullanılır. Betonun aşınmaması, darbeye karşı dayanıklı olması ve kimyasal geçirmeme özelliği epoksi boyayı zemin kaplaması olarak değerlendirmeyi sağlar.

Son Dönemde Evlerde Popüler

Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır? Ne işe yarar? Endüstriyel alanlar dışında konforu ve sağlamlığı sayesinde son dönemde evlerde de popüler olan epoksi zemin kaplama, salon, yatak odası, banyo ve tuvaletlerde de uygulanır. Bunların dışında havuz kenarları ve garajlarda da kullanılır. Güzelce temizlenen zemin üzerine epoksi boya astarı uygulanır. Astar kuruduktan sonra ara kat malzeme sürülür ve ardından çelik mala yardımı ile epoksi zemin kaplama boya uygulanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat