Çakmak Mah. Tavukçu Yolu Cad. Abant sk. No: 16 Ümraniye / İSTANBUL
trarenru

Boru Hattı İzolasyonu

05.11.2020
996
Boru Hattı İzolasyonu
Boru Hattı İzolasyonu

Isıtma ve soğutma alanında kullanılan endüstriyel boru hatları, ekonomik bir kullanım için boru hattı izolasyonu işlemine ihtiyaç duymaktadır. Sıcak ve soğuk paylaşım alanının boru içerisinde kalabilmesi için, boruların üst kısımlarının izolasyon malzemesiyle kaplanması ve düzenli olarak bakımının yapılması sağlanır. Güvenlik ve tasarruf için gerekli olan bu işlemleri İzo Teknik, uzmanlarla birlikte proje odaklı yürütmektedir. 

Boru Çaplarına Göre Boru İzolasyonu 

Enerji kaybının yaşanmaması için kazanlardan gelen boruların, endüstriyel tesis alanında izole edilmesi çevre sağlığı için de oldukça önemlidir. Boruların içerisinden geçen maddelerin ısı kaybına uğramadan, yalıtım sistemiyle uzun süreli bir etkiye sahip olması sağlanır. 

Boru çapına göre izole işleminin gerçekleştirilmesi, borunun çember ve eksen kısımlarının sıkı bir şekilde sarılmasını  gerektirmektedir. Bunun için saha keşif ekibi, endüstriyel alandaki boruların boylarını ve çaplarını ölçelere, yalıtım işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır. Bu aşamada dışarıda ve içeride ısı dengesizlikleri yaşanmaması için özel kauçuk ve taş yünü kullanımına yer verilecektir. Borunun ve endüstriyel maddenin çeşidine göre de izolasyon işlemi değişiklik gösterir. Boru hattı izolasyonu için büyük bir ekiple çalışılmaktadır. 

Boru Hattı İzolasyonu İçin Kullanılan Yalıtım Malzemeleri

Boru hattı izolasyonu sistemlerinde kullanılmakta olan malzemeler ısı ve soğuma değerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak prefabrik kauçuk köpük kullanılırken, endüstriyel alanda tercih edilen malzemeler, taş yünü ve cam yünü olmaktadır. Isı değerinin sağlamlaştırılması için genel olarak tercih edilen taş yünü ve cam yünüdür. Soğutma sistemlerinde kauçuk yöntemine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanım için beyaz cam yünü, taş yünü ve fenol köpük malzemelerine de yer verilirken, uzmanlar borunun içerisinde yer alan madde ve ısı değerine göre izolasyon malzemesinin değiştirilmesini sağlayabilmektedir. 

Yalıtım malzemelerinde direnç sağlayacak etkili maddeler arasında, cam yünü ve taş yünü mineral lifli malzemeler arasında yer alır. Sert plastik köpükler ve polistiren köpük gibi maddeler de esneklik sağlaması için uygun görülebilmektedir. Tesisatın ısı yalıtımına ihtiyaç duyulması durumunda ilk olarak tercih edilen malzeme taş yünü olacaktır. Yumuşak köpükler ve elastomerik kauçuk köpüğü de izolasyon aşamalarında kullanılan malzemeler arasında yer alabilmektedir. 

Boru Hattı İzolasyonu Ömrü Ne Kadardır?

Boru hattı izolasyonu sistemlerinde gelen olarak tercih edilen malzeme yüze genişliği ve akışkan sıcaklık derecesine göre taş yünüdür. Cam yünü, seramik yünü ve aerojel izolasyon malzemelerin için kullanım alanı da son derece önemlidir. +1000 derece boru ve tank izolasyonlarına özel kullanılan malzemeler düzenli olara bakıma alınmalıdır. Değerli ekipmanlarla ısı yalıtımının sağlanması uzun süre etkili bir tasarruf oluşmasını sağlamaktadır. Kullanılan malzemenin ölçüsüne göre ömür boyu bir kullanım sağlar ve yakıt maliyetinin de en az % 25 oranında düşmesinde etkili olur. Bu alanda tasarruf sağlayacağı gibi düzenli olarak bakıma alınması durumunda sadece yıpranan yerlerin değiştirilmesi yeterli olacak sistemlerdir. 

İzolasyonda Sac Kaplama

Dış kaplama sistemi olarak sac kaplama, tank izolasyonu ile aynı şekilde boru hattı izolasyonu sisteminde de kullanılan taş yünü, cam yünü ya da kauçuk flex malzemelerinin üzerine geçirilmektedir. Yalıtım esnasında hem ısının dışarıyla teması kesilir hem de olabilecek sızıntılara karşı bir önlem sağlar. Yalıtım malzemeleriyle birlikte boru etrafına sarılan malzeme aynı zamanda endüstriyel tankların üzerine geçirilerek izolasyonun amacına ulaşmasını sağlar. 

1000+ değerindeki ısılara karşı kuvvetli olan, mukavemeti yüksek malzemeler kızgın yağ veya soğuk madde geçişlerine göre uzmanlar tarafından proje odaklı bir şekilde tasarlanmaktadır. Alüminyum kullanılarak, maddenin boru üzerindeki ısı geçişinin engellenmesinde etki sağlanır. Yalıtım kılıfını ve yalıtım sistemini nemden de koruyacaktır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:<
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat